Poznaj kierunki rozwoju polskich przedsiębiorstw Fin-Tech

Rynek finansowy w Polsce dynamicznie się rozwija. Przykładem tego może być rosnąca popularność określenia FinTech. Co kryje się pod tą nazwą? Czy polskie projekty FinTech mają szansę na sukces? Jak do tego wszystkiego odnosi się Komisja Nadzoru Finansowego? 

Czym jest FinTech?

FinTech (ang. Financial Technology) to sektor gospodarki działający w obszarze usług finansowych oraz wdrażający do niego nowe technologie, a także innowacje. Najczęściej takie rozwiązania dotyczą instrumentów finansowych, bądź usług z nimi związanych. Firmy zapewniają swoim Klientom nowoczesne usługi finansowe, które dostępne głównie przez Internet. Warto dodać, że przedsiębiorstwa, które należą do FinTech mogą ze sobą współpracować, bądź konkurować. Do firm tego typu należą zarówno prężnie działające korporacje, jak i dopiero wchodzące na rynek startupy.

Kierunki rozwoju Fin-Tech w Polsce

Działalność FinTech możemy zauważyć w sektorach, do których należą:

  • e-bankowość
  • bankowość mobilna
  • bankowość alternatywna
  • obsługa płatności online
  • sieci afiliacyjne
  • waluty cyfrowe
  • faktoring online
  • porównywarki cenowe
  • płatności mobilne, które wykorzystują technologie HCE
  • kantory internetowe
  • platformy analizy danych
  • platformy aukcyjne 

Czy polskie projekty FinTech mają szansę na sukces?

Z analizy CB Insights możemy się dowiedzieć, że udział firm, które finansują startupy technologiczne i działają jednocześnie w obszarze FinTech wyniósł aż 20%, przy inwestycjach przekraczających 54 miliardy dolarów na koniec II kwartału 2021 r. oraz 91,5 miliardów dolarów pod koniec III kwartału tego samego roku. Tak duży udział robi wrażenie. Na szczególną uwagę zasługują następujące FinTechy:

Dodatkowo w Urzędzie zostaniesz poproszony o założenie Profilu Zaufanego, który umożliwia podpisanie dokumentu podpisem elektronicznym. Po zakreśleniu odpowiedniej rubryczki na formularzu, zostanie wysłany do ciebie numer aktywacji osobistego konta, dzięki któremu założysz swój Profil Zaufany. Niezbędny jest do tego telefon komórkowy z kartą SIM polskiego operatora, oraz adres e-mail. Więcej informacji możesz uzyskać na stronie www.gov.pl/ua

egera.com - nowe podejście do wymiany walut cyfrowych

To giełda kryptowalut, którą wcześniej znaliśmy pod nazwą Bitclude. Prace nad nią ukończono w 2018 roku. Rok później uzyskała status Małej Instytucji Płatniczej, którą przyznaje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Siedziba Egery znajduje się w Poznaniu. Warto wspomnieć, że 13 stycznia 2022 giełda przeszła transformację, powszechnie zwaną rebrandingiem. Możemy na niej handlować 4 walutami tradycyjnymi oraz 3 kryptowalutami, do których należą Litecoin (LTC), Bitcoin (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH). Walutami fiducjarnymi (FIAT) są m.in. euro (EUR), złoty (PLN), dolar (USD) oraz funt szterling (GBP). Giełda wymaga szczegółowej weryfikacji każdego użytkownika w celu zapewnienia jak najwyższego bezpieczeństwa innym handlującym. Giełda do zabezpieczeń technicznych używa filtrów dla komunikacji POST, szyfrowania AES-256, dwuetapowej autoryzacji oraz połączeń SSL. Użytkownicy, wpłacając waluty tradycyjne za pośrednictwem przelewu bankowego, nie muszą płacić żadnej prowizji. W przypadku skorzystania z Interpay’a bądź BLIKA, prowizja wynosi 2%. 

HashUp.io - nowa generacja nośnika wartości intelektualnej

Kto pamięta czasy, w których po grę komputerową lub inne źródło cyfrowej rozrywki szło si do fizycznego sklepu? Żyjemy w XXI wieku, mało kto ma czas na wizytę w najbliższej ksiegarni. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do streamingu muzyki, książek czy filmów on-line, a gry komputerowe posiadamy jedynie w cyfrowej wersji. Twórcy HashUp.io, tęskniąc za dawnym stworzyli aplikację, w której każdy użytkownik będzie mógł kupować cyfrową wersję danej gry lub innego medium i przechowywać ją na portfelu w sieci blockchain. Czym się to odróżnia od bieżącego status quo? Tym, że w pełni legalnie będziemy mogli redystrybuować posiadaną własność. Na transakcjach sprzedaży / wymiany zarobimy my, odbiorca kupując od nas taniej oraz sam twórca, który otrzyma swój udział w zysku ze sprzedanej gry, książki lub plyty muzycznej.

Działalność FinTech, a regulacje prawne

KNF wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli FinTech, przygotował szereg udogodnień. Pierwszym z nich jest powołanie Komitetu Sterującego ds. FinTech, który ma na celu koordynowanie działań różnorodnych organów państwa, a także instytucji wspierających sektor FinTech w naszym kraju. Powołano również zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych. Jego celem jest rozwiązywanie barier prawnych, nadzorczych oraz regulacyjnych pojawiających się w branży FinTech. KNF opracowało również platformę edukacyjną, dzięki której każdy może dowiedzieć się czegoś więcej na temat rynków finansowych. 

Program Innovation Hub KNF — czym jest?

Osoby planujące prowadzenie działalności FinTech często muszą mierzyć się ze skomplikowanymi regulacjami oraz wymogami prawnymi. Do tego dochodzi jeszcze brak jednoznacznej interpretacji ich stosowania w zależności od innowacyjnych usług finansowych, bądź ich produktów. W celu rozwiania tychże nieścisłości powstał Program Innovation Hub, w ramach którego właściciele FinTechów mogą zwrócić po pomoc do organu nadzoru. W razie pojawienia się nurtujących pytań odnośnie regulacji, przepisów prawa, modelu biznesowego, czy w końcu warunków, dzięki którym będą mogli uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności FinTech, otrzymają stosowną odpowiedź. Aby wziąć udział w takim programie, wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni formularz kontaktowy.