Rozliczenie bitcoin | Podatek od BTC
Rozliczenie bitcoin w polskim porządku prawnym nie jest proste. Mnogość przepisów oraz częstotliwość ich zmian może przyprawiać o ból głowy. W GRAND CONAC specjalizujemy się w rozliczeniu dochodu z handlu na rynku kryptowalut. Dołącz do blisko 10.000 zadowolonych Klientów. Rozlicz podatki już dziś.
Jak wyglądało rozliczenie bitcoin w historii?
Rządy dość szybko zauważyły potencjał do ściągania podatków z kryptowalut. Już podczas pierwszej bańki w roku 2013 rozpoczęły się prace nad śiąganiem podatku z obrotu bitcoinem. W roku 2017 w Polsce pojawiła się koncepcja ściągania podatku PCC od każdej transakcji. Społeczność zareagowała natychmiastowo. Niektórzy traderzy, mimo straty byli obciążeni wielomilionowym podatkiem. Kolejne lata przynosiły szereg zmian. Rząd testował granice „wytrzymałości” społeczności kryptowalutowej. Od 2019 roku parlament uspójnił prawo podatkowe rozliczeń handlu aktywami cyfrowymi. Wszystko wskazuje na to, że rząd utrzyma wypracowane rozwiązanie.
Jak wygląda rozliczenie bitcoin i innych kryptowalut za 2020 rok?
Wszystko wskazuje na to, że dochód z kryptowalut będziemy rozliczać tak samo, jak rok wcześniej. W 2019 roku rozliczenie polegało na podsumowaniu wszystkich dochodów z obrotu oraz wyliczeniu podatku. Stawka podatkowa w 2019 roku wynosiła 19%. Oznacza to, że była identyczna jak w przypadku obrotów kapitałowych. Jest ona nazywana potocznie podatkiem belki. Nazwa ta wynika wprost z nazwiska Marka Belki. To on ustanowił ten podatek. Wcześniej dochody kapitałowe nie były obciążone podatkiem.
Rozlicz kryptowaluty teraz!
Rozliczenie bitcoin - jak mogę go uniknąć?
Polski rząd nie posiada obecnie narzędzi do monitorowania przepływów finansowych na rynku kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że Ministerstwo Finansów nie pracuje nad takim rozwiązaniem. Pomimo braku obecnej egzekucji z podatku zalecamy regulowanie zobowiazań względem fiskusa. Istotne, abyś pamiętał, że odpowiedzialność za zobowiązania przedawnia się dopiero po 5 latach. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że urząd skarbowy na pewno zauważy nowy samochód czy mieszkanie. Wówczas możesz być pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu nieujawnionego źródła dochodu. Oznacza to, że możesz zostać obciążony podatkiem w wysokości 75% zamiast obecnych 19%.
Czy mogę korzystać z BTC jako narzędzia optymalizacji podatkowej?
Bitcoina w dalszym ciągu można wykorzystywać jako instrument optymalizacji podatkowej. Należy pamiętać, że wynika to głównie z braku zrozumienia technologii blockchain przez obecne rządy. Należy pamiętać, że optymalizacja taka działa tylko w pewnych sytuacjach. Przede wszystkim jest opłacalna przy określonym progu dochodów. Jeśli więc nie zarobiłeś na kryptowalutach więcej niż 200.000 PLN w skali roku, to korzystniej będzie kiedy zapłacisz podatek.
Czy należy płacić podatek od środków zebranych w ICO?
Rozwinięciem skrótu ICO jest Initial Coin Offering. Inaczej mówiąc jest to zbiórka środków na rozwój projektu. Co istotne, w trakcie ICO z reguły zbierasz środki w oparciu o kryptowaluty. Należy tutaj pamietać, że sam bitcoin nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Istotne jest to, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Mianowicie, obowiazek ten powstaje wyłącznie na styku kryptowalut i walut narodowych. Oznacza to, że podatek należy wyliczyć i uregulować jedynie w momencie wymiany na walutę narodową. Reasumując, nie masz zobowiązań względem fiskusa, jeśli nie spieniężysz środków ze zbiórki.
Czy istnieją kraje, w których kryptowaluty są zwolnione z podatku?
Obecnie istnieje wiele państw, które nie posiadają regulacji rynku bitcoin. Należą do nich przede wszystkim kraje ameryki łacińskiej oraz Afryki. Nie zmienia to faktu, że dochody państwa z tytułu obrotu kryptowalutami mogą być znaczące. Powoduje to możliwość obciążenia podatkiem w każdej chwili przez rządy państw, które obecnie nie regulują tego rynku. Odnosząc się do pytania z nagłówka, najlepiej skierować swoją uwagę w stronę krajów, które już uregulowały swój stosunek do dochodu z kryptowalut. Jednym z lepszych państw tego typu jest Republika Federalna Niemiec. Rząd w Berlinie zwolnił osoby fizyczne od konieczności płacenia podatku. Oznacza to, że 100% zysku z handlu bitcoin trafia do podatników. Dużą zaletą niemieckiego systemu jest jego podejście do niezmienności ustanowionego prawa. W przypadku polskiego systemu podatkowego takie stwierdzenie jest zdecydowanie zbyt optymistyczne.
Czy istnieje obowiązek rozliczania transakcji crypto-crypto?
W obecnej sytuacji prawnej nie ma takiego obowiązku. Oznacza to, że tak długo jak handlujesz pomiędzy kryptowalutami, nie musisz płacić podatku. Co istotne, konieczność płacenia podatków pojawia się tylko w momencie wymiany na waluty narodowe. Pamiętaj, że podatek płacisz wyłącznie od dochodu. Rozliczanie transakcji crypto-crypto prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe. Wynika to z faktu, że rynek bitcoin nie posiada instytucji nadrzędnej, która ustalałaby odgórny kurs. W przypadku walut narodowych, w Polsce taką funkcję pełni Narodowy Bank Polski. W przypadku bitcoin i innych aktywów cyfrowych, z wielu powodów jest to niemożliwe.
Czy istnieje obowiązek rozliczania transakcji dokonanych za granicą?
Fakt, że tradujesz na zagranicznej platformie nie zwalnia Cię z obowiązku podatkowego w Polsce. Istotne jest tutaj wyłączenie transakcji crypto-crypto. Warto wiedzieć, że wymiany pomiędzy kryptowalutami nie są opodatkowane. Obowiązek podatkowy pojawia się wyłącznie wtedy, kiedy wymieniasz kryptowaluty na waluty narodowe. Pamiętaj, że większość państw dąży obecnie do połączenia systemu bankowego z fiskalnym. Jest to o tyle istotne, że kupując bitcoiny, zapewne kiedyś będziesz chciał zrealizować zysk.
Czy tzw. stable coiny podlegają podatkowi?
Stable coiny takie jak między innymi USDT, popularny Tether, nie podlegają podatkowi. Wynika to z prostego założenia. Na dzień dzisiejszy banki centralne nie emitują kryptowalut. Dopóki kryptowaluty nie są równoznaczne z walutami narodowymi, obrót pomiędzy nimi jest zwolniony z podatku. Tak, stable coiny są jednym ze sposobów agregowania kapitału i unikania opodatkowania. Pamiętaj jednak, że nie stoi za nimi żaden gwarant. Nic nie mówi o tym, że mają pokrycie w realnych aktywach. Jeśli trzymasz „gotówkę” w formie kryptowalut bazujących na kursie walut narodowych, to bądź świadomy ryzyka potencjalnej utraty środków.
Czy mining podlega opodatkowaniu?
W świetle polskiego prawa wydobycie kryptowalut jest zwolnione z podatku. Istotne dla wielu minerów jest to, jak rozliczyć koszt amortyzacji sprzętu oraz energii elektrycznej. Koszty miningu możesz rozliczyć dopiero wtedy, kiedy rozliczysz dochód. Dochód pojawia się w momencie wymiany kryptowalut na waluty narodowe. Co istotne, w przypadku każdej takiej wymiany pojawia się obowiązek podatkowy.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia kryptowalut?
Aby rozliczyć dochód z bitcoin wymagamy przesłania historii transakcji z giełd oraz pośredników kryptowalutowych. Oznacza to, że powinieneś dostarczyć nam wszystkie wyciągi z platform, na których handlujesz. Jest to o tyle istotne, ponieważ umożliwi nam faktyczne określenie Twoich zobowiązań. Zwróć uwagę, aby wygenerować pełne raporty tradingowe. Pozwoli nam to mieć pełen pogląd na Twoją sytuację.
Za co płacę kupując rozliczenie bitcoin w GRAND CONAC?
Rozliczając podatek od kryptowalut w GRAND CONAC zyskujesz na wielu polach. Przede wszystkim możesz spać spokojnie. Twoje zobowiązania na pewno są rozliczone poprawnie. Co równie istotne, nie musisz myśleć na ten temat. Czy rozliczenie zysku z kryptowalut jest trudne? Odpowiedź brzmi: nie. Jest jednak czasochłonne i wymaga doskonałej znajomości prawa podatkowego. Korzystając z usługi rozliczenia w naszej firmie zaoszczędzisz czas i pieniądze.